جزئیات توزیع برنج، روغن و شکر شب عید

یزدان سیف مدیر عامل بازرگانی دولتی در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به اینکه خرید تضمینی دانه‌های روغنی در سال زراعی ۹۶_۹۷ در چند هفته اخیر به پایان رسید، اظهار کرد: در سال زراعی ۹۷_۹۸ در مجموع ۳۸۵ هزار تن دانه روغنی با ارزش بالغ بر ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال خریداری شد که کل وجه آن به کشاورزان پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه پروژه برنامه خرید همچنان به قوت خود باقی است، افزود: بر این اساس شورای اقتصاد پس از پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را تصویب کرد که خوشبختانه در حوزه خرید تضمینی گندم، افزایش قابل ملاحظه‌ای لحاظ کرده اند و این امر منجر به دلگرمی بیشتر کشاورزان برای کشت گندم در سال زراعی جدید خواهد شد.
به گفته سیف، قیمت خرید تضمینی گندم براساس توافقات ۱۶ هزار ریال تعیین شد که این امر بیانگر افزایش ۲۳ درصدی خرید نسبت به سال گذشته است.
سیف ادامه داد: برای سال زراعی آینده، پروژه لوجستیک خرید تضمینی گندم در سال زراعی قبل را مورد ارزیابی قرار دادیم که پس از مشخص شدن نقاط ضعف و قوت آن را در اختیار مدیران کل غله در استان ها فرستادیم.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به اینکه از اول دی ماه فعالیت خود را برای پروژه حرید تضمینی سال بعد آغاز کردیم، افزود: از اواسط این ماه مراکز خرید تضمینی به لحاظ کیفی، تجهیزان، عملکرد نیروی انسانی و اعتبار سنجی مالی ارزیابی می شود و قبل از ورود به فصل برداشت مراکز خرید در مراکز استان ها استقرار می یابند.
به گفته وی، در نظام خرید تضمینی سال زراعی جدید رفاه کشاورزان برای تحویل محصول،کاهش هزینه های دولت در حوزه برنامه ریزی حمل و نقل، صرفه جویی در حوزه های حمل و نقل، ذخیره سازی، ارتقای کیفیت و بحث گردش مالی مناسب این پروژه بزرگ باید مشخص شود تا خرید تضمینی و پرداخت بهای آن در کوتاه ترین زمان اتفاق بیفتد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در پروژه خرید تضمینی سال گذشته 50 درصد بهای خرید به صورت نقد در اختیار کشاورزان قرار می گرفت، بیان کرد: همچنین مابقی مطالبات طی مدت زمان یک ماه تا 45 روز به کشاورزان پرداخت می شد، ناگفته نماند که در برخی مقاطع هدف گذاری ها محقق نشد به طوریکه تا قبل از مرداد به طور متوسط 28.5 روز  و بعد از مرداد به سبب رشد تولید 35 تا 36 روز پرداخت ها با تاخیر انجام شد که امسال با تلاش همکاران و الطاف دولت انتظار می رود که این روند را بتوانیم حفظ و حتی ارتقا بخشیم.
وی با اشاره به اینکه همه ساله نمونه های ملی در بخش کشاورزی معرفی می شوند، افزود: فردا در مراسم معرفی نمونه های ملی در بخش کشاورزی، نمونه های ملی در عرصه بازرگانی همچون یک مرکز خرید نمونه، یک سیلودار نمونه و یک کارخانه آرد نمونه در سطح ملی معرفی خواهند شد.
سیف با اشاره به اینکه بواسطه نزدیکی شاخص ها معرفی نمونه های کار دشواری است، بیان کرد: البته با مشارکت انجمن های صنفی این اتفاق رخ داد و انتظار می رود که این امر مایه تشویق در حوزه ها شود.
 ذخیره کالاهای اساسی در بهترین وضعیت قرار دارد
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی از تزریق ماهیانه 20 هزارتن برنج در بازار مصرف کالاهای اساسی خبر داد و گفت: برنج مصرفی از دو نوع تایلندی گریدA  با نرخ مصوب  5 هزار و 200  و گرید B با نرخ 4 هزار و 200 تومان درب انبار تحویل فروشگاه ها قرار می گیرد که با تصویب ستاد تنظیم بازارقیمت خرده فروشی در هر استان مشخص می شود.
وی با اشاره به اینکه روغن خام با نرخ مصوب در اختیار کارخانه های روغن کشی قرار می گیرد، بیان کرد: براین اساس هر کیلو روغن سویا با نرخ 3 هزار و 850، روغن پالم 3 هزار و 950 و روغن آفتابگردان 3 هزار و 700 تومان توزیع می شود که در آرامش بازار تاثیر بسزایی دارد.
به گفته سیف، هم اکنون در بهترین سطوح از ذخیره کالاهای اساسی در کشور قرار داریم.